«Дорогий щоденник, я не хочу помирати»: історію дівчинки, убитої під час Голокосту, оживили в Instagram

Напередодні Дня пам’яті жертв Голокосту в Instagram запустили інтерактивний проект про життя дівчинки-підлітка, яка загинула під час Другої світової війни. Як пишуть автори каналу Eva.Stories, проект заснований на щоденникових записах 1944 роки 13-річної угорки Єви Гейман. Творці каналу зняли ігровий фільм від імені Гейман в форматі Instagram-Stories – коротких відео та фотографій, які зникають через 24 години. У 70 коротких епізодах вони відновили останні кілька місяців життя дівчинки – від її закоханості в сусідського хлопчика до останніх днів в Освенцімі. Єва і її сім’я – одні з 440 тисяч угорських євреїв, які були вбиті в концтаборі.

View this post on Instagram

Eva.Stories Official Trailer

A post shared by Eva (@eva.stories) on

Роль Єви зіграла схожа на неї британська актриса Міa Квини. Спонсорами, сценаристами і режисерами проекту виступили мультимільйонер Мати Кохаві і його дочка Майя. “За межами Ізраїлю пам’ять про Голокост зникає. Ми знайшли щоденник і вирішили представити, що замість паперу і ручки у Єви був смартфон, за допомогою якого вона документувала свою історію. І ми відправили смартфон в 1944 рік”, – розповів Мати Кохаві в інтерв’ю The New York Times. За добу з моменту публікації першого відео аккаунт в інстаграм набрав понад 900 тисяч підписників, трейлер проекту переглянули понад два мільйони осіб. Про нього написали і багато світових ЗМІ.

Однак авторів проекту також розкритикували за знецінення та спрощення трагедії Другої світової війни: героїня Єви публікує сторіз з Селфі на тлі воріт Освенцима, з хештегом і стікерами. На думку критиків, такий формат оповіді про Голокост можна розцінити як насмішку над нинішнім поколінням і його нездатністю сприймати серйозну інформацію. Всесвітній Центр пам’яті жертв Голокосту “Яд Вашем” підтримав проект Кохаві і заявив, що в обраному форматі немає нічого образливого.

“Яд Вашем” вірить, що використання соціальних платформ для увічнення пам’яті жертв Голокосту і легітимно, і ефективно. “Яд Вашем” намагається активно взаємодіяти з публікою в різних соціальних мережах, в тому числі і Інстаграмом, хоч і в відмінному стилі і манері “, – йдеться в заяві Центру. Справжня Єва Гейман народилася в угорському містечку Надьварад, який сьогодні знаходиться на території Румунії і називається Орадя. У 1940-х в ньому проживали трохи більше 100 тисяч чоловік, третина з них – євреї.

“Дорогий щоденник, я не хочу вмирати. Я хочу жити, навіть якщо я буду останньою, що залишиться тут людиною. Я готова чекати закінчення війни в підвалі, або на даху, або в якій-небудь секретній ущелині. Я навіть готова дозволити косоокому жандарму, який розібрав наш підлогу, себе поцілувати, аби мене залишили в живих “, – йдеться в останньому записі щоденника.

З усієї родини Єви залишилася в живих лише мати, йдеться на сайті меморіального центру “Яд Вашем”. Вона і виявила щоденник дочки і незабаром після цього вчинила самогубство. Всього за час Голокосту, за офіційними оцінками, було вбито близько шести мільйонів євреїв, 1,5 з них – діти. Єву вбили 17 жовтня 1944 року.

Сторіз Єви

Ви вже бачили сторіз Єви? Їй 13 років і вона мешкає в Угорщині, яку захопили нацисти.Цей проект запустив ізраїльський бізнесмен, щоб розповісти про жертв Голокосту в доступному форматі. Не всі реакції на проект були однозначні, а ви що думаєте?

Опубліковано Радіо Свобода Четвер, 2 травня 2019 р.