В Ужгороді зацвіла липова алея

Одна з найдовших липових алей Європи – зацвіла! Традиційно на початку червня, солодкий аромат заполоняє Набережну Незалежності в обласному центрі. Для туристів – це одна з найцікавіших місцин, тому без цієї локації не обходиться жодна екскурсія. Тут росте близько 2-х сотень лип  5-ти видів, – щойно відцвіте один сорт, квітне інший.

Довжина алеї сягає 900 метрів, а деревам по 90 років. Створена алея була у 1928 році чеськими ботаніками. Метою ж було не лише естетичне задоволення, а й захист міста від паводків.

Натомість найстаріші дві липи обласного центру ростуть у парку «Підзамковий». Цим велетням більше 3-х сотень років. Аби обійняти стовбур однієї потрібно щонайменше четверо дорослих, а висоту можна прирівняти до п’ятиповерхівки.                 

Біологи кажуть: першою квітне липа широколиста. Відрізнити її можна за характерними пухнастими листочками з білими ворсинками ззовні. Уже за два тижні цвістиме липа серцелиста, або дрібнолиста у неї пушок – рудого кольору. Її чисельність у області більша і саме цей вид називають лікарською рослинною сировиною. Збирати квіт для настоянок та чаїв можна протягом 10-ти – 15-ти днів, потім рослина буріє, стає крихкою та непридатною.

Зривати можна гілочки до 20-ти сантиметрів, або лише суцвіття, щоб не травмувати дерево. Робити це потрібно за межами міста і подалі від автодоріг. Правильно висушений квіт роками не втрачає своїх властивостей.

Липовий цвіт має протизапальну, жарознижувальну та болезаспокійливу дію. Найчастіше використовуються у вигляді відварів та настоїв при захворюваннях верхніх дихальних шляхів та як заспокійливе.

Ще один спосіб цілющого використання лип – мед. Щоправда, на Закарпатті, він зустрічається дуже рідко, адже великих лісопосадок у області нема. Тому родина бджолярів Шпінь, вже готує свій пересувний вулик на відправку у Вінницьку область. липи там розквітнуть лише за два тижні, та бджіл вивезуть раніше, аби вони адаптувалися на новій місцевості. Цікаво, що присмак у цього меду буде дещо м’ятний, бо у цей період починає квітнути і м’ята.

Бджолярі кажуть: вже за місяць-півтора, якщо погода сприятиме, привезуть в Ужгород смачний цьогорічний липовий мед. Пояснюють, він дуже корисний, особливо при застудах та захворюваннях дихальної системи.